LM3S301-IQN20-C2
Manufacturer Part Number:
LM3S301-IQN20-C2
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 3x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V