ATMEGA168P-20MQR
Manufacturer Part Number:
ATMEGA168P-20MQR
Manufacturer/Brand:
Atmel (Microchip Technology)
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Stock Condition:
258
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V