LPC54605J512ET180K
Manufacturer Part Number:
LPC54605J512ET180K
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 180TFBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 12x12b
EEPROM Size :
16K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
145
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
180-TFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
200K x 8
Speed :
180MHz
Supplier Device Package :
180-TFBGA (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V ~ 3.6V