SAK-XC2723X-20F66VAA
Manufacturer Part Number:
SAK-XC2723X-20F66VAA
Part of Description:
16-BIT C166 MICROCONTROLLER - XC
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, FIFO, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 10x12b SAR
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
160KB (160K x 8)
RAM Size :
12K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-VQFN-48-54
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V