1569-26-1-0500-004-1-TS
Manufacturer Part Number:
1569-26-1-0500-004-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 26AWG RED FEET
Stock Condition:
2,161
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/0.0063"
Features :
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.051" (1.30mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Red
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1569
Voltage :
300V
Wire Gauge :
26 AWG