HD6417041ACFI28V
Manufacturer Part Number:
HD6417041ACFI28V
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
SH7041 - 32-bit Microcontrollers
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, UART/USART
Core Processor :
SH-2
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
98
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
144-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
2K x 8
Speed :
28MHz
Supplier Device Package :
144-LFQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V