3132-20-1-0500-004-1-TS
Manufacturer Part Number:
3132-20-1-0500-004-1-TS
Manufacturer/Brand:
CnC Tech
Part of Description:
HOOK-UP STRND 20AWG RED 500'
Stock Condition:
27
Manufacturer :
CnC Tech
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
21/0.0071"
Features :
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.071" (1.80mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Red
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
-30°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3132
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG