TC322LP16F160FAAKXUMA1
Manufacturer Part Number:
TC322LP16F160FAAKXUMA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 80TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
80-TQFP Exposed Pad
Peripherals :
DMA, I²S, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1MB (1M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
152K x 8
Speed :
160MHz
Supplier Device Package :
PG-TQFP-80-7
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V, 5V