TC298TP128F300NBCLXUMA2
Manufacturer Part Number:
TC298TP128F300NBCLXUMA2
Part of Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 416BGA
Core Size :
32-Bit 3-Core
Data Converters :
A/D 60x12b SAR, Sigma-Delta
EEPROM Size :
768K x 8
Number of I/O :
169
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
416-BGA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
8MB (8M x 8)
RAM Size :
728K x 8
Speed :
300MHz
Supplier Device Package :
PG-BGA-416-29
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.97V ~ 5.5V