MSP430G2232IRSA16R
Manufacturer Part Number:
MSP430G2232IRSA16R
Part of Description:
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN
Connectivity :
I²C, SPI, USI
Data Converters :
A/D 8x10b
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2KB (2K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
16MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V