PIC32MX250F256H-50I/MR
Manufacturer Part Number:
PIC32MX250F256H-50I/MR
Part of Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Data Converters :
A/D 28x10b
Number of I/O :
49
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
RAM Size :
32K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 3.6V