BUK7M11-40HX
Manufacturer Part Number:
BUK7M11-40HX
Manufacturer/Brand:
Nexperia
Part of Description:
BUK7M11-40H - N-CHANNEL 40V, STA
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
16 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1022 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Power Dissipation (Max) :
50W (Ta)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11mOhm @ 10A, 10V
Supplier Device Package :
LFPAK33
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
+20V, -10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.6V @ 1mA