BUK9524-55A,127
Manufacturer Part Number:
BUK9524-55A,127
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
MOSFET N-CH 55V 46A TO220AB
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
46A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
55 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1815 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
105W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
21.7mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Vgs (Max) :
±10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA