IRFS31N20DTRLP
Manufacturer Part Number:
IRFS31N20DTRLP
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAK
Stock Condition:
1
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
31A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
107 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2370 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power Dissipation (Max) :
3.1W (Ta), 200W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
82mOhm @ 18A, 10V
Supplier Device Package :
D2PAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA