PSMN9R0-30YL,115
Manufacturer Part Number:
PSMN9R0-30YL,115
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
MOSFET N-CH 30V 61A LFPAK56
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
61A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17.8 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1006 pF @ 12 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
SC-100, SOT-669
Power Dissipation (Max) :
46W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package :
LFPAK56, Power-SO8
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.15V @ 1mA