FCP165N65S3R0
Manufacturer Part Number:
FCP165N65S3R0
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
FCP165N65S3R0 - POWER MOSFET, N-
Stock Condition:
2,115
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
19A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
39 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500 pF @ 400 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
154W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
165mOhm @ 9.5A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220-3
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 440mA