BUK6E3R4-40C,127
Manufacturer Part Number:
BUK6E3R4-40C,127
Manufacturer/Brand:
Nexperia
Part of Description:
MOSFET N-CH 40V 100A I2PAK
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
125 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8020 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Power Dissipation (Max) :
204W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.6mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package :
I2PAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±16V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.8V @ 1mA