DI080N06PQ-AQ
Manufacturer Part Number:
DI080N06PQ-AQ
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
MOSFET, POWERQFN 5X6, 65V, 80A,
Stock Condition:
10,000
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
65 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
56 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4128 pF @ 30 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
80W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4mOhm @ 30A, 10V
Supplier Device Package :
8-QFN (5x6)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA