QSCT251Q0R7C1GV001E
Manufacturer Part Number:
QSCT251Q0R7C1GV001E
Manufacturer/Brand:
Johanson Technology
Part of Description:
CAP CER 0.7PF 250V NP0 0805
Manufacturer :
Johanson Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitance :
0.7 pF
Failure Rate :
Features :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.046" (1.17mm)
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
250V