55A6215-12-MST3-9CS2275
Manufacturer Part Number:
55A6215-12-MST3-9CS2275
Part of Description:
CABLE 3COND 12AWG WHITE SHLD
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Nickel Coated
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.275" (6.99mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0130" (0.330mm)
Jacket Color :
White
Length :
Number of Conductors :
3
Operating Temperature :
150°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
12 AWG