BSTS-112-D-A-16-H-353-LF
Manufacturer Part Number:
BSTS-112-D-A-16-H-353-LF
Manufacturer/Brand:
Major League Electronics
Part of Description:
.100 Header
Stock Condition:
1,409
Manufacturer :
Major League Electronics
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.630" (16.000mm)
Length - Post (Mating) :
0.167" (4.242mm)
Length - Stack Height :
0.353" (8.966mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
24
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)