C7S-16.670-12-1520-R
Manufacturer Part Number:
C7S-16.670-12-1520-R
Manufacturer/Brand:
Aker Technology USA
Part of Description:
CRYSTAL 16.6700MHZ 12PF SMD
Manufacturer :
Aker Technology USA
Product Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45 Ohms
Frequency :
16.67 MHz
Frequency Stability :
±20ppm
Frequency Tolerance :
±15ppm
Height - Seated (Max) :
0.043" (1.10mm)
Load Capacitance :
12pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Mode :
Fundamental
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)