ECS-160.003-18-5PX-TR
Manufacturer Part Number:
ECS-160.003-18-5PX-TR
Part of Description:
CRYSTAL 16.000312MHZ 18PF SMD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40 Ohms
Frequency :
16.000312 MHz
Frequency Stability :
±50ppm
Frequency Tolerance :
±30ppm
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)
Load Capacitance :
18pF
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Package / Case :
HC-49/US
Size / Dimension :
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)