M39003/01-5289/TR
Manufacturer Part Number:
M39003/01-5289/TR
Manufacturer/Brand:
Vishay / Sprague
Part of Description:
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
8.2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Failure Rate :
P (0.1%)
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance :
±5%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50 V