CGB3S1JB0J106M050AC
Manufacturer Part Number:
CGB3S1JB0J106M050AC
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
CAP CER 10UF 6.3V JB 0603
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Failure Rate :
Features :
Low Profile
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
JB
Thickness (Max) :
0.020" (0.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V