55A3121-24-9/96CS2275
Manufacturer Part Number:
55A3121-24-9/96CS2275
Part of Description:
CABLE 2COND 24AWG WH/BLU SHLD
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.091" (2.31mm)
Jacket (Insulation) Material :
Fluoropolymer
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
White, Blue Stripe
Length :
Number of Conductors :
2 (1 Pair Twisted)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Ratings :
Shield Type :
Braid
Usage :
Voltage :
600 V
Wire Gauge :
24 AWG