DX07S024WJ3R400
Manufacturer Part Number:
DX07S024WJ3R400
Manufacturer/Brand:
JAE Electronics
Part of Description:
CONN RCPT USB3.1 TYPEC 24POS SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Connector Type :
USB-C (USB TYPE-C)
Current Rating (Amps) :
5A
Features :
Board Guide
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Mating Cycles :
10000
Mounting Feature :
Vertical
Mounting Type :
Surface Mount, Through Hole
Number of Contacts :
24
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Specifications :
USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
20V