C3608.38.01
Manufacturer Part Number:
C3608.38.01
Manufacturer/Brand:
Prysmian Group
Part of Description:
CABLE 8COND 20AWG BLACK 500'
Manufacturer :
Prysmian Group
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Conductor
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
26/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.360" (9.14mm)
Jacket (Insulation) Material :
Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0350" (0.889mm)
Jacket Color :
Black
Length :
500.0' (152.4m)
Number of Conductors :
8
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Product Status :
Active
Ratings :
Shield Type :
Usage :
Communication, Control
Voltage :
350 V
Wire Gauge :
20 AWG