FG28X7R1H472KNT00
Manufacturer Part Number:
FG28X7R1H472KNT00
Manufacturer/Brand:
TDK Corporation
Part of Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4700 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V