CWN-370-50-0021
Manufacturer Part Number:
CWN-370-50-0021
Manufacturer/Brand:
CW Industries
Part of Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0µin (0.76µm)
Contact Length - Mating :
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post :
0.610" (15.49mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Keying Slot, Mounting Flange
Ingress Protection :
Insulation Color :
Blue
Insulation Height :
0.681" (17.30mm)
Insulation Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)