76-IMD12-250
Manufacturer Part Number:
76-IMD12-250
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc.
Part of Description:
PVC INS MALE DISCON 12-10
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Color :
Yellow
Contact Finish :
Electro-Tin
Contact Material :
Brass
Features :
Gender :
Male
Insulation :
Non-Mating End Insulated
Length - Overall :
0.913" (23.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
0.307" (7.80mm)
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)