DNF14-250FIM-M
Manufacturer Part Number:
DNF14-250FIM-M
Manufacturer/Brand:
Panduit Corporation
Part of Description:
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Stock Condition:
3,056
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Color :
Blue
Contact Finish :
Nickel
Contact Material :
Brass
Features :
Serrated Termination
Gender :
Male
Insulation :
Fully Insulated
Length - Overall :
0.900" (22.86mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Tab Length :
Tab Thickness :
0.032" (0.81mm)
Tab Width :
0.250" (6.35mm)