CWN-550-60-0021
Manufacturer Part Number:
CWN-550-60-0021
Part of Description:
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post :
0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Keying Slot, Mounting Flange
Insulation Height :
0.681" (17.30mm)
Number of Positions :
60
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)