CWN-301-50-0000
Manufacturer Part Number:
CWN-301-50-0000
Part of Description:
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0µin (0.25µm)
Contact Length - Mating :
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post :
0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Features :
Keying Slot
Insulation Height :
0.291" (7.40mm)
Number of Positions :
50
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)