CWN-600-40-0021
Manufacturer Part Number:
CWN-600-40-0021
Part of Description:
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post :
0.090" (2.29mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Keying Slot, Mounting Flange
Insulation Height :
0.350" (8.89mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
40
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)