CWN-371-34-0021
Manufacturer Part Number:
CWN-371-34-0021
Part of Description:
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post :
0.610" (15.49mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Features :
Keying Slot
Insulation Height :
0.681" (17.30mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
34
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating :
0.100" (2.54mm)