CWR-142-50-0003
Manufacturer Part Number:
CWR-142-50-0003
Manufacturer/Brand:
CW Industries
Part of Description:
CONN IDC 50POS 28-30AWG VERT
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Board-Side Pitch :
0.200" (5.08mm)
Cable Pitch :
0.050" (1.27mm)
Cable Termination :
IDC
Color :
Blue
Connector Type :
Ribbon Cable
Contact Finish :
Tin-Lead
Contact Finish Thickness :
100.0µin (2.54µm)
Features :
Feed Through
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Number of Rows :
4
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)