HIF2C-60DT-1.27R
Manufacturer Part Number:
HIF2C-60DT-1.27R
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN IDC 60POS 28AWG VERT
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Board-Side Pitch :
0.200" (5.08mm)
Cable Pitch :
0.050" (1.27mm)
Cable Termination :
IDC
Color :
Black
Connector Type :
Ribbon Cable
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
60
Number of Rows :
4
Product Status :
Obsolete
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)
Wire Gauge :
28 AWG