A-TB508-T906
- Manufacturer Part Number:
- A-TB508-T906
- Manufacturer/Brand:
- ASSMANN WSW Components
- Part of Description:
- TERM BLK 6POS TOP ENT 5.08MM PCB
- Manufacturer :
- ASSMANN WSW Components
- Product Category :
- Wire to Board
- Color :
- Green
- Current :
- 15 A
- Features :
- Interlocking (Side)
- Mating Orientation :
- Vertical with Board
- Mounting Type :
- Board Edge, Through Hole
- Number of Levels :
- 1
- Pitch :
- 0.200" (5.08mm)
- Positions Per Level :
- 6
- Product Status :
- Active
- Voltage :
- 300 V