IMSA-13065B-2-16J-TR
Manufacturer Part Number:
IMSA-13065B-2-16J-TR
Part of Description:
HEADER SMT RA 16POS KEY-A
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Contact Length - Mating :
Contact Length - Post :
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
Fastening Type :
Locking Ramp
Features :
Solder Retention
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.366" (9.30mm)
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
16
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
Overall Contact Length :
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
0.098" (2.50mm)