TBW-11-197-08-GR-LF
Manufacturer Part Number:
TBW-11-197-08-GR-LF
Manufacturer/Brand:
Major League Electronics
Part of Description:
Terminal Blocks
Stock Condition:
74
Manufacturer :
Major League Electronics
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
10 A
Features :
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-33°C ~ 105°C
Pitch :
0.197" (5.00mm)
Plug Wire Entry :
90°
Positions Per Level :
8
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Type :
Plug for Unshrouded Header
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
250 V