PCA-7G-13-HD-3-G-TR
- Manufacturer Part Number:
- PCA-7G-13-HD-3-G-TR
- Manufacturer/Brand:
- Adam Tech
- Part of Description:
- CONN FFC FPC 13POS 0.3MM R/A
- Manufacturer :
- Adam Tech
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Thermoplastic
- Cable End Type :
- Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Top and Bottom
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Features :
- FFC, FCB Thickness :
- 0.20mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.065" (1.65mm)
- Housing Material :
- Thermoplastic
- Locking Feature :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 13
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.012" (0.30mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 30V