PCA-6-LA-10-HL-3
Manufacturer Part Number:
PCA-6-LA-10-HL-3
Manufacturer/Brand:
Adam Tech
Part of Description:
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A
Stock Condition:
4,810
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Thermoplastic
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.091" (2.30mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)