PCB-C5-18-SA-SMT
- Manufacturer Part Number:
- PCB-C5-18-SA-SMT
- Manufacturer/Brand:
- Adam Tech
- Part of Description:
- CONN FFC FPC 18POS 1MM R/A
- Manufacturer :
- Adam Tech
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Cable End Type :
- Straight
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Top and Bottom
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Features :
- Low Insertion Force (LIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.110" (2.80mm)
- Housing Material :
- Thermoplastic, Glass Filled
- Locking Feature :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 18
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.039" (1.00mm)