GQP5R500
Manufacturer Part Number:
GQP5R500
Manufacturer/Brand:
Sprague Goodman
Part of Description:
CAP TRIM 0.6-5.5PF 750V PNL MNT
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Adjustment Type :
Top
Capacitance Range :
0.6 ~ 5.5pF
Dielectric Material :
Quartz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.547" (13.89mm)
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
1500 @ 20MHz
Size / Dimension :
0.312" Dia (7.92mm)
Voltage - Rated :
750 V