GQC1R800
- Manufacturer Part Number:
- GQC1R800
- Manufacturer/Brand:
- Sprague Goodman
- Part of Description:
- CAP TRIMMER 0.6-1.8PF 750V TH
- Manufacturer :
- Sprague Goodman
- Product Category :
- Trimmers, Variable Capacitors
- Adjustment Type :
- Side
- Capacitance Range :
- 0.6 ~ 1.8pF
- Dielectric Material :
- Quartz
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 0.312" (7.92mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- 1500 @ 20MHz
- Size / Dimension :
- 0.312" Dia (7.92mm)
- Voltage - Rated :
- 750 V