FH52E-10S-0.5SH(99)
Manufacturer Part Number:
FH52E-10S-0.5SH(99)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.5MM R/A
Stock Condition:
3,396
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Cable End Type :
Tabbed
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Housing Material :
Locking Feature :
Flip Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V