TF06L-68S-0.5SH(800)
Manufacturer Part Number:
TF06L-68S-0.5SH(800)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN FFC BOTTOM 68POS 0.5MM R/A
Stock Condition:
8,000
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :
Tabbed
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.083" (2.10mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Flip Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
68
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V