FC1-10-02-T-WT
Manufacturer Part Number:
FC1-10-02-T-WT
Manufacturer/Brand:
Samtec, Inc.
Part of Description:
CONN FFC 10POS 1MM R/A
Stock Condition:
3,397
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Cable End Type :
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC
Height Above Board :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)