FH12-45S-0.5SVA(54)
Manufacturer Part Number:
FH12-45S-0.5SVA(54)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN FFC VERT 45POS 0.5MM SMD
Stock Condition:
4,122
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.142" (3.60mm)
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Locking Feature :
Flip Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
45
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V